Yeni Yılda Ertelediğin Her Şeyi Yap!

0
226

Yeni yıl, başta çocuklar ve gençler olmak üzere her yaştaki insanı heyecanlandırıyor. Tabi ki bu heyecan anlayışı yaş ile farklılık gösteriyor. Nedir bu farklılıklar? Bir çocuk için yeni hediyeler, yeni kıyafetler, yeni oyuncaklar anlamını taşırken bir genç için yeni hayallerini gerçekleştirebileceği bir yıl, onun için önem taşıyan bir sınav dönemi, belki de 18 yaşına geri sayımların başladığı gün olabiliyor. Büyüklerimiz için ise yeni yıl o kişinin ruh yaşına bağlı farklılık göstererek yaşanmaya başlıyor.

Hayaller, beklentiler, yaşananlar her ne kadar bizim için farklı noktalar olsa da hepimizde aynı duyguyu yaşatabiliyor; ‘yeni bir başlangıç’. Kim olursa olsun herkes yeni olan her şeyi sever, yeni olan her şey başka düşüncelerin giriş kapısıdır. Yaşanmışlıklardan örneklemek gerekirse; bu hafta bitti haftaya bakarız artık, bu ayı da böyle tamamlayacağız önümüzdeki aya kalsın, bu yılı da böyle bitirdik seneye diyelim gibi:)

Böyle yaklaşımlar bazen bahane olabiliyor bazense gerçekten yeni bir zaman olması istendiği için söylenebiliyor. Bu sene hepimize çok güzel bir karşılama yaptı, herkesin isteğini çok tatlı bir tesadüfle yerine getirdi. 2018 yılının ilk pazartesi günü, hem haftanın hem ayın hem yılın ilk günü olarak bizi karşıladı:)

Evet! Harekete geçmek için istediğimiz zaman koşulu da sağlandıysa 2018’de Yapılacaklar Listemizdeki ilk maddeyi hayata geçirmekle başlayabiliriz:) Hep sonraya bıraktığımız isteklerimizi, düşüncelerimizi hala kaleme dökmediysek bence yılın ilk haftası yapılmak istenenleri sıralamak için güzel bir hafta;)

2018’de Yapılacaklar Listesi’nde şu noktalara da yer vermek hoş olacaktır;

1- Gülümsemek, yüzünüzün en kalıcı makyajı olsun.

2- Olumsuz tüm hatıraları olduğu gibi kabul edin ve unutun, unutmayın ki bazen bazı şeylerin kontrolü bizde olamayabiliyor.

3- Evinizde farklılaştırmak istediğiniz alanları adım adım değiştirmeye başlayın.

4- İşyerinizde göz önünüzde olan bir yere renkli bloknotlara sevdiğiniz şairlerin, yazarların en sevdiğiniz dizelerini, sözlerini yazın. Her baktığınızda ruhunuza dokunacaktır.

5- Kıyafet dolabınızda giymediğiniz ama hala sağlam olan kıyafetleri ihtiyaç sahipleriyle paylaşın.

6- Kitaplığınıza veya kütüphanenize yeni kitaplar kazandırın. Hayal dünyanızı beslemek size iyi gelecektir.

7- 2017’de sizde tatlı izler bırakan fotoğrafladığınız anların çıktılarını alın ve ‘Güzelliklerle Dolu Geçen 2017’ başlığını attığınız bir albüm oluşturun. İstediğinizde dokunabileceğiniz somut anılarınızın olması tebessümlerle dolu anları tekrar size yaşatacaktır.

8- Çok arkadaş değil doğru arkadaş hayatınızda kalmayı hakeder, siz de arkadaş salkımlarınızı düzenleyin. Doğru insanlarla doğru yaşarsınız.

9- Sizde iz bırakan kitabı bir kere daha okuyun ve sizde iz bırakan filmi bir kere daha izleyin. Farklı açılardan bakabileceğiniz yeni bir tecrübe olsun.

10- Saçınızın veya sakalınızın şeklini değiştirmeyi düşünüyorsanız yapın. Yenilikler her zaman heyecan verici olmuştur.

11- Farklı yerlerden alışveriş yapın. Tanıdık simalar biriktirmek, alışverişe ayırdığınız zamanlarda size yeni tebessümler ve muhabbet alanı yaratacaktır.

12- Kısa ve uzun vadeli planlarınızı belirleyin veya gözden geçirin. Planlı olmak atacağınız adımlarda size yardımcı olacaktır.

13- Dört mevsim için geziler planlayın. Kendinize vakit ayırmak, sevdiklerinizle vakit geçirmek moralinizi iyi yönde etkileyecektir.

14- Herkesten önce kendinizi dinleyin. Unutulmamalıdır ki; kimse sizi, sizin kendinizi iyi tanıdığınız kadar tanıyamaz.

15- Hiç bir şeyi ertelemeyin. Sahip olduğunuz ‘şu an’ın değerini bilin.

İyikilerle geçecek bir yıl olsun 2018, dönüp baktığımızda güzel anılar biriktirmenin keyfini yaşayacağımız bir yıl:)

Mutlulukla kalın:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here